Każdy powinien zostawić po sobie pamiątkę, że nie żył darmo na ziemi. "Julian Bartoszewicz"

Pszczoły





Pszczoła jest robaczek szlachetny a latający. Ma ząbki jako inne zwierzątka, wszakże niemi nie kąsa, tylko żądło pcha, w którym jest wszystka jej obrona. Jest to robaczek chędogi, a w dobrej woni rad się kocha (aczkolwiek wiatru z siebie żadnego nie wypuszcza). Ten robak niejako jest rozumny, albowiem króla sobie wybierają, którego miłują i słuchają, a pod niejakim prawem przyrodzonym żyją: tak iż nigdy się z ula nie wyroją, aż ich król pierwej wyleci, któremu wszystkie służą.

W robocie tak się sprawują: iż nie wszystkie jedną rzecz robią, ale niektóre kwiatki noszą, w węzę zakładają, drugie materię na wosk sprawują, drugie plastry budują, drugie wody dodawają. Taka chciwość i posługa, że jedna chce nad drugą swoją ochotność królowi okazać.

Dwie rzeczy pszczoły sprawują, a bardzo pożyteczne: miód i wosk.

Miód dla swojej tłustości acz się zsiada, wszakże nie zamarza. Jest (to) sok z rosy niebieskiej, który pszczoły zbierają czasów pogodnych z kwiatów woniejących. A przeto też ma w sobie moc wielu ziół, dlatego i na wszelką niemoc, w każde lekarstwo można go mieszać. Miód na rany szkodliwe pomaga. Oczu zaćmienie oddala: przez 14 dni pomazując, albo plaster przykładając. Gardła wymywania, rany czyniące się w nim goi. Też rozpadliny warg leczy, urynę porusza i żywot odmiękcza.

Wosk jest lekarstwo mając środek między zagrzewaniem a oziębianiem, między wysuszaniem a odwilżaniem, a przeto jest rzecz niejako trawiąca (nie pożywając go), ale z wierzchu przykładając. Najlepszy wosk bywa trochę czerwony, czysty od brudu, w którym jest niejaka miodowa woń. Po nim biały ma miejsce".

Cytat według Stefana Falimierza, autora książki pt. "O ziołach i moczy ich", stanowiącej pewnego rodzaju vademecum na ludzkie i zwierzęce choroby. Książka ta ukazała się w roku 1534 w Krakowie.
Stefan Falimierz to nadworny lekarz Jana Tarnowskiego, hetmana koronnego i kasztelana krakowskiego. (Za Franciszkiem Osiakiem z Pszczelarstwa, nr 5/1957: "Co w XVI wieku pisano w Polsce o pszczołach"). (Pdf. 138 KB)


Pasieka amatorska

Od ponad 40 lat jestem zapalonym pszczelarzem - hobbystą. Praca przy pszczołach wyłącza mnie z szarej rzeczywistości, pozwala zapomnieć o codziennych stresach. Pszczoły to zaborcze "kochanki" - szybko potrafią przypomnieć że cała uwaga ma być skupiona na nich.


Pszczółki

Brzęczą pszczółki nad lipiną
Pod błękitnym niebem;
Znoszą w ule miodek złoty
Będziem go jeść z chlebem.

A wy, pszczółki pracowite,
Robotniczki boże!
Zbieracie wy miody z kwiatów,
Ledwo błysną zorze.

A wy, pszczółki robotniczki,
Chciałbym ja wam sprostać,
Rano wstawać i pracować,
Byle miodu dostać!

Maria Konopnicka



Do pobrania (zip.668kb) - "Gospodarka pasieczna w ulu wielokorpusowym" (mgr inż. Wandy Ostrowskiej), oraz różne ciekawostki pszczelarskie.


W długie jesienne i zimowe wieczory przeglądałem archiwalne numery Pszczelarstwa - sprzed 30 - 50 lat. Znalazłem wiele ciekawych publikacji. Postaram się przypomnieć je na stronie poniżej.


"Miody sycone". (Pdf. 125 KB) Pan Leon Gonek przedstawia na łamach Pszczelarstwa, nr 2/1965r. przepisy Pozbierane w części z różnych ksiąg i sekretnych zapisków gospodyń, sprawdzone jako dobre na podstawie nauki i własnego doświadczenia autora, obszernie zostały podane w książce "Miodosytnictwo" Dr T. Ciesielskiego, nakł. Red. "Bartnika" 1908 r.

"Starajmy się o pożytek". (Pdf. 135 KB) Pan Antoni Ignatowicz w Pszczelarstwie nr 3 z roku 1971 podpowiada jak rozmnażać wierzbę iwę, bardzo cenny gatunek, kwitnący wcześnie - przed rozwinięciem liści. Roślina ta jest bardzo cennym źródłem pyłku wiosną, dla rozwijających się rodzin pszczelich.

"Ciekawostki botaniczne o roślinach pożytkowych". (Pdf. 118 KB) Pan Wiktor Bauman z Ostrowa Wlkpopolskiego podaje wiele ciekawostek jak w tytule. Numer 9 Pszczelarstwa z roku 1975.

"Dobór drzew i krzewów dających pożytek pszczołom". (Pdf. 150 KB) W numerze 9 Pszczelarstwa z roku 1975, dr Mieczysław Lipiński radzi jakie drzewa i krzewy sadzić w zależności od typu gleby - jedne rosną lepiej na glebach lżejszych, inne na ciężkich.

"Wierzby mojej okolicy". (Pdf. 247 KB) Przedwojenny inżynier leśnik, pan Leon Skiba, opisuje gatunki wierzby i swoje doświadczenia z pszczołami na pożytkach wierzbowych. Pszczelarstwo, nr 3/1968. Rysunki pomagające odróżnić poszczególne gatunki.

"Praktycy szukają środków do walki z nozemą". (Pdf. 133 KB) Bronisław Węgrzynowski informuje o wykorzystaniu "Srebrnej woda przeciw nozemie", oraz podaje metodę przygotowania jej. Pszczelarstwo, numer 12 z roku 1971.

"Ramka pracy". (Pdf. 220 KB) Pszczelarstwo numer 2 z roku 1969, pan Augustyn Polaczek opisuje typowe wzory budowy plastrów w ramce pracy, w zależności od nastroju rodziny pszczelej. Po czterdziestu latach (prawie) temat ten podejmuje jego syn, dr Benedykt Polaczek z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie - numer 6 z 2008 roku.

"Jeszcze raz o miodosytnictwie". (Pdf. 251 KB) Pszczelarstwo, nr 12/1974.

"Nie tylko miody pitne". (Pdf. 125 KB) Sposoby wykorzystanie tzw. miodów poprodukcyjnych prezentuje pani Henryka Makowiczowa w numerze 12 Pszczelarstwa z roku 1979.

"Piwo miodowe". (Pdf. 211 KB) Musujący ten płyn, doskonały w smaku, znakomicie orzeźwia i gasi pragnienie, a jednocześnie wpływa ożywczo i pobudzająco na organizm człowieka. Piwo miodowe ma przy tym jeszcze dwie cenne zalety: jest łatwe w produkcji i można je przygotować w stosunkowo krótkim czasie (około 2 - 3 tygodni).
Pszczelarstwo, lipcowy numer z 1970 roku.

"Wykaz roślin pożytkowych kwitnących w maju". (Pdf. 108 KB) W Pszczelarstwie, numer majowy z 1957 roku, str. 161. Podana barwa obnóży dla poszczególnych roślin.

"Karmienie suchym cukrem". (Pdf. 119 KB) Kiedy można karmić suchym cukrem? Cel karmienia suchym cukrem? Jak karmić suchym cukrem? Jakiego gatunku cukru używać? Odpowiedzi na powyższe pytania w Pszczelarstwie, nr 3 z 1971 roku.

"Cukier mączka". (Pdf. 102 KB) W Pszczelarstwie, nr 3 z 1971 roku pan Leon Skiba opisuje wykorzystanie cukru pudru do podkarmiania i łączenia rodzin. Zwracam uwagę, że ostatnio ten cukier znalazł zastosowanie do walki z warozą.

"Prawo wejścia na cudze nieruchomości w pogoni za rojem". (Pdf. 100 KB) Mgr praw Bogdan Hofmanski w Pszczelarstwie, nr 5 z roku 1956 opisuje prawo wejścia na cudze nieruchomości w pogoni za rojem. Podobne tematy podejmowane były przez panią mgr prawa Zofię Zawadzką w Pszczelarstwie numer 8 z roku 2009.

"Lepiej zapobiegać niż leczyć". (Pdf. 75 KB) Pan Wiktor Bauman opisuje możliwość wykorzystania ziół do zwalczania zarodnikowca Nosema apis. Pszczelarstwo, nr 12 z 1971 roku.

"Piołun przeciwko nozemie". (Pdf. 97 KB) Pan Józef Gromotowicz opisuje możliwość wykorzystania naparu piołunu przeciw nozemie. Pszczelarstwo, nr 5 z 1975 roku.

"Ważniejsze rośliny pożytkowe kwitnące w lipcu". (Pdf. 104 KB) W Pszczelarstwie, numer lipcowy z 1957 roku. Podana barwa obnóży dla poszczególnych roślin.

"Ważniejsze rośliny pożytkowe kwitnące w sierpniu". (Pdf. 87 KB) W Pszczelarstwie, numer sierpniowy z 1957 roku. Podana barwa obnóży dla poszczególnych roślin.

"Całuski i pierniki". (Pdf. 198 KB) Słodkie drobiazgi nie tylko na świąteczny stół. Przepisy na słodkie wypieki z Pszczelarstwa, numer grudniowy z 1973 roku.

"Gwiazdkowe przysmaki". (Pdf. 161 KB) Kilka przepisów wartych starań i zachodu, na świąteczne przysmaki z Pszczelarstwa, numer grudniowy z 1976 roku.

"Miodowniki babuni i inne". (Pdf. 131 KB) Gwiazdkowe przysmaki po raz kolejny. Przepisy z Pszczelarstwa, numer 12 z 1978 roku.

"Dobre pierniki z dobrego miodu". (Pdf. 125 KB) Mieczysław Wojtacki opisuje wyroby "wyborne w smaku, chrupkie, rozpływające się w ustach, o miłym aromacie, a przy tym nie tylko bardzo trwałe, ale nawet smaczniejsze po pewnym okresie "leżakowania". Pszczelarstwo, nr 1/1976.


W długie wieczory poprzedniej zimy spędziłem trochę czasu w internecie . Znalazłem wiele ciekawych publikacji i filmów.
Na następnej stronie odsyłacze do niektórych z tych filmów - zarówno dla Pszczelarzy jak i dla zwykłych Internautów.
Szczerze polecam.


wewnątrz ula zimowe zapasy

Do góry




Strona główna,
Napoje,
Koncentraty owocowe,
Koncentrat pomidorowy,
Dżemy,
Owoce mrożone,
Doświadczenie zawodowe,
Polecam www,
Kontakt.

Opracował właściciel strony przy pomocy EdHTML v5.0
Wiedzę przy budowie strony czerpano z kursu: www.kurshtml.boo.pl
Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2021 r.